Leksykon transportowy

Leksykon transportowy

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

List przewozowy

to dokument potwierdzający zawarcie i wykonanie umowy przewozu przesyłek towarowych. Zawiera on szczegółowy spis towarów przesyłanych przy pomocy danego środka transportu, sposób opakowania i oznaczenia frachtu, jego cenę jednostkową, miejsce przeznaczenia towaru, niezbędne dane o adresacie i odbiorcy oraz wskazówki nadawcy dotyczące szczególnego postępowania z przesyłką. List przewozowy określa także odpowiedzialność za zapłatę przewoźnego, uszkodzenie lub utratę towaru oraz kary administracyjno-prawne. List przewozowy często jest podstawę dla służb celnych do kontroli i pobierania opłat od przewożonego towaru. List przewozowy jest niezbędny do zachowania właściwego czasu transportu oraz do prawidłowego i bezpiecznego doręczenia towaru w miejsce przeznaczenia. List przewozowy powinien być dołączony do każdej przesyłki. Powinien on zostać sporządzony przez nadawcę i zostać potwierdzony przez przewoźnika, który zobowiązuje się do przewiezienia towaru za wynagrodzeniem. Przewoźnik powinien sprawdzić w obecności nadawcy, czy przesyłka odpowiada oświadczeniu w liście przewozowym. Zazwyczaj list przewozowy wystawiany jest w 4 egzemplarzach. Oryginał listu przewozowego powinien towarzyszyć przesyłce podczas całego transportu a przewoźnik odpowiada za zgubienie lub niewłaściwe użycie listu przewozowego i innych dokumentów do niego dołączonych.

Warto być zawsze na bieżąco

Tutaj możecie Państwo zapisać się do bezpłatnego newslettera.

Rejestracja do newslettera

Brakuje ważnych informacji. Aby rozpocząć proces pobierania, wszystkie pola muszą być wypełnione.

Prosimy o poprawne uzupełnienie zaznaczonych pól.

Wszystkie pola oznaczone '*' są obowiązkowe i muszą zostać wypełnione.

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na naszą politykę ochrony danych..

Rejestracja do newslettera:


Twoje dane osobowe (adres e-mail, nazwisko i imię) zostaną przez firmę TIMOCOM GmbH przekazane do bazy danych firmy SC-Networks GmbH (Sąd prowdzący rejestr: Enzianstr. 2, 82319 Starnber, wpisanej do KRS pod nr. HRB 14 65 73, przy sądzie okręgowym w Monachium). Firma SC-Networks GmbH działa w ramach prawa o ochronie danych osobowych na podstawie informacji przesyłanych przez firmę TIMOCOM GmbH.

Do góry

Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam. Dowiedz się więcej