TIMOCOM Logo

Obsługa JavaScript Twojej przeglądarki jest wyłączona.

W wyniku tego funkcjonalność tej strony została ograniczona. Aby zwiększyć komfort korzystania z internetu zalecana jest tymczasowa aktywacja JavaScript w ustawieniach przeglądarki.

Stopniowy, ale stały wzrost udziału frachtów

Wskazówka barometru transportowego w 4 kwartale zwiastowała optymistyczne zakończenie roku

Düsseldorf 15.01.2014 – Już nie tak gwałtowne, a zrównoważone i na nieco wyższym poziomie - tak przedstawiały się wyniki barometru TimoCom na przełomie ostatnich miesięcy 2013 roku. Stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych znalazł się na poziomie 49:51, co stanowiło cztery punkty procentowe więcej niż w roku poprzednim.

Jak zapowiadaliśmy w przygotowywanym na podstawie barometru transportowego TimoCom sprawozdaniu dotyczącym 3 kwartału 2013: "przechodzimy obecnie od stabilnego do rosnącego natężenia ładunków". I, mimo że na początku ostatniego kwartału udział frachtów na europejskim rynku transportowym lekko spadł, to jednak utrzymał się ponad przeciętną z 53 punktami procentowymi.

Jesień bogata w ładunki

W listopadzie wskazówka barometru transportowego TimoCom wskazywała stosunek ładunków do wolnych przestrzeni ładunkowych na poziomie 48:52. Na pierwszy rzut oka mieliśmy więc do czynienia z kolejnym spadkiem ilości frachtów. Jednak Marcel Frings, Chief Representative TimoCom, postrzega tę sytuację pozytywnie: "Analizując te dane warto spojrzeć na nie z szerszej perspektywy. W listopadzie 2012 roku barometr transportowy znalazł się na poziomie 38:62. Była to zapowiedź nie najlepszego, przedświątecznego nastroju w firmach transportowych w całej Europie. Skoro teraz wskazówka znajduje się 10 punktów procentowych wyżej, to bardzo dobrze rokuje na przyszłość."
Ogólnie można więc mówić o dobrym okresie jesiennym dla branży TSL. Mimo tego, że sklepy już wcześniej zostały zapełnione towarami przed świętami, to jeszcze w połowie grudnia na europejskich drogach wciąż znajdowało się wiele załadowanych ciężarówek. Dzięki temu w ten świąteczny miesiąc stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych znalazł się na poziomie 47:53.

 

Dalszy wzrost ilości ładunków

Koniec końców rok 2013 przejdzie do historii jako kolejny rok prowadzący nas do ożywienia gospodarczego. Ogólny wynik stosunku ilości ładunków do wolnych pojazdów wyniósł w tym roku 47:53 i tym samym był lepszy niż w 2012 (45:55). Frings nadal optymistycznie patrzy w przyszłość: "Obecnie spodziewamy się dalszej poprawy na europejskim rynku transportowym. Naturalnie na wiarygodne prognozy jest jeszcze za wcześnie, ale generalnie ta sytuacja powinna się utrzymać. Czy stanie się to już w 1 kwartale 2014 roku, zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych".
Jeśli zima w rozpoczynającym się roku będzie sroga, to prawdopodobne będzie pojawienie się spadków. Potem jednak zlecenia transportowe będą znów łatwiej dostępne.

 

Więcej informacji na temat TimoCom oraz barometru transportowego znajdziecie Państwo na stronie www.timocom.pl

O autorze:

Dorota Syganiec-Marszewska - Communications Specialist

Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, zainteresowana mechanizmami komunikacji społecznej. W polskim oddziale TIMOCOM od kilku lat zajmuje się tworzeniem treści istotnych dla branży TSL wpisujących się w innowacyjny charakter firmy. Energiczna i kreatywna, w wolnych chwilach pisze opowiadania, maluje i śpiewa. Baterie ładuje na morzu, w górach lub podczas biegów długodystansowych.

TIMOCOM na:

Kontakt dla prasy

Radosław Groński
Marketing Manager

+48 67 352 59 44
Zgadzam się na używanie przez tę stronę plików cookies na potrzeby analityczne oraz do personalizowania treści i reklam.